Odżywanie sakramentów

Pamiętam jeszcze z lekcji religii sprzed lat, iż ksiądz katecheta wspomniał o "odżywaniu sakramentów" w sytuacji gdyby któryś z nich (w szczególności przyjmowanych raz w życiu - jak bierzmowanie, kapłaństwo czy małżeństwo) został nieważnie przyjęty (bez stanu łaski uświęcającej). Wtedy nie było czasu na rozwinięcie tematu (a i młodzież nie byłaby chyba dobrym adresatem do tego typu szczegółowych rozważań teologicznych). Problem mnie jednak zainteresował i do dziś nie znalazłem nań nigdzie więcej informacji (choć przyznam, że nie szukałem szeroko i szczegółowo). Czy mogę zatem prosić o jakieś szersze informacje w tym zakresie? Niech pytanie sprzed lat znajdzie w końcu wyjaśnienie. :-)

Sakramenty które przyjęliśmy jeden raz w życiu (chrzest, bierzmowanie, małżeństwo, kapłaństwo) mogą odżywać, to znaczy drzemie w nich wielka moc duchowa, moc łaski Bożej, z którą trzeba podjąć współpracę.
Np. ktoś jest chrześcijaninem, człowiekiem ochrzczonym, lecz swój chrzest, swoją wiarę traktuje byle jak, nie modli się, nie pogłębia życia duchowego, nie czyta nic na temat wiary. Wtedy jego rozwój duchowy, łaska chrztu jest jakby "zamrożona". Kiedy zacznie z nią współpracować wtedy zaczyna się "wiosna" w jego życiu, łaska chrztu św. odradza się... Ktoś to porównał do pięknego prezentu, który jest zapakowany i którego nie otworzyliśmy. Kiedyś Pan Bóg nam go dał, na chrzcie, na bierzmowaniu, a my go przyjęliśmy lecz... nie otworzyliśmy. Mamy go, ale nie korzystamy z niego.
Sakrament bierzmowanie, małżeństwa, kapłaństwa przyjęty bez stanu łaski uświęcającej jest ważny, ale jest niegodnie przyjęty... czyli zaciągamy wtedy kolejny grzech ciężki.
Pozdrawiam - Ks. Krzysztof Bułat

Bóg zapłać za wyjaśnienie. Temat zasłyszany był lata temu i dopiero dziś uzyskałem pełną informację. Moja wiedza została zatem uzupełniona. :-)

Kategoria: DUCHOWOŚĆ