Termin modlitwy

Mam pytanie odnośnie modlitwy, a właściwe czasu w jakim się ona odbywa. Przyznam, że niejednokrotnie zdarza mi się "przeciągać" czas na odmówienie jakiejś modlitwy. Czy są zatem jakieś wyznaczniki godzinowe? Np. "poranna" = do godz. 12 w południe, "modlitwa w danym dniu" = do godz. 24 w nocy. Czy ma to dominujące znaczenie i wpływa na uznanie owego opóźnienia w kategoriach grzechu? Np. modlitwa poranna odmówiona dopiero w godzinach popołudniowych lub nawet wieczornych - jest niewątpliwie naruszeniem reguły - ale czy odmówienie jej z opóźnieniem naprawia błąd? A jeśli sytuacja została "uzdrawiona", to czy nastąiło to w całości (problem nie istnieje - liczy się fakt odbycia rozmowy z Bogiem), czy w części (ważne że została odmówiona, lecz źle że tak późno).
Podobne wątpliwości mam przy wymogu np. odprawienia pokuty w jakimś dniu, lub przy odmawianiu modlitw powtarzalnych w jakimś okresie czasu (różaniec, nowenna). Czy zatem odmówienie tej modlitwy dopiero po północy (a więc w sensie kalendarzowym - już następnego dnia, ale biorąc pod uwagę aktywność życiową - jeszcze tego samego dnia, bo przed pójściem spać, która to czynność stanowi zwieńczenie danego dnia) stanowi naruszenie, a przez to np. pokuta nie będzie skutecznie odprawiona, albo ciągłość noweny nie będzie zachowana?
Chodzi tu zawsze o dzień w rozumieniu normalnego człowieka, który nie pracuje na nocne zmiany i nie musi przez to zmieniać swojego rozkładu dnia. Jest to sytuacja zwykłego człowieka, który albo nie zdążył z przyczyn mniej zależnych od niego (bo np. przebywając poza domem dopiero na wieczór miał możliwość odczytania tekstu modlitwy z książeczki), albo też swoim działaniem odwlekał wykonanie obowiązku, odkładaąc go cały czas "na potem". Że jest to przewinienie (szczególnie w ostatnim przypadku) - to wiem. Ale czy ma ono dalekosiężne skutki (np. nieważność pokuty, przerwanie ciągłości modlitwy), czy też jest to usterka z kategorii drobnych?
Będę zatem wdzięczny za wyjaśnienie wszystkich moich powyżej przedstawionych wątpliwości.

Myślę, że warto zapytać siebie dlaczego te modlitwy chcę odmówić. Czy tylko aby zaliczyć, czy też, aby porozmawiać z Bogiem, powiedzieć mu o minionym dniu (wieczorem), zaprosić do spraw, które mnie czekają (modlitwa poranna). Panu Bogu nie chodzi o modlitwę ust, ale o nasze serce, abyśmy każdego dnia z nim choć chwilę pobyli, podzielili się swoimi sprawami. Modlitwa ma być relacją syn - Ojciec, a nie sługa - Pan, którego rozkazy trzeba wypełniać.
Modlitwa poranna najlepiej gdy jest odmawiana rano, po przebudzeniu, może w drodzy do pracy (wstąpię na minutę do kościoła, bo np. obok niego przechodzę). Modlitwa wieczorna, to modlitwa przed pójściem spać, może być przy łóżku. Nie chodzi zatem ściśle o godziny zegarowe, co o pewien rytm dnia połączony z Panem Bogiem przez modlitwę.
Myślę, że warto też przełamywać się i nie zostawiać modlitwy "na potem" bo to często jest pokusa lenistwa... To tak jak rodzić woła nas na obiad, a my mówimy zaraz, zaraz, zaraz, zaraz... i mama się denerwuje, bo zupa stygnie, obiad jest zimny.
Jeśli modlitwa jest przywiązana do dnia, np. nowenna, to winniśmy ją w tym dniu odmówić, a więc do godz. 24. Wyjątkowo może coś się wydarzyć, np. o 23.50 kiedy miałem się modlić, dziecko w domu zaczęło płakać, gorączka, więc muszę się nim zająć... Ale to są wyjątkowe sprawy i Pan Bóg je rozumie oczywiście. Natomiast warto pamiętać, że na modlitwę winniśmy wybierać nie "resztki czasu" lecz czas rzeczywiście dobry... Panu Bogu nie dawać "okrawków" z dnia, lecz właściwe minuty.
Ps. Ksiądz każdego dnia ma obowiązek odmówić brewiarz, i spełnia ten obowiązek do godz. 24, lecz oczywiście poszczególne modlitwy powinny być odmówione we właściwych porach. Czasami może być przeszkoda, np. podróż... wtedy takie sytuacje trzeba przewidzieć (jeśli się da) i temu jakoś zaradzić, np. rano odmawiając większą cześć brewiarza.
Pozdrawiam - Ks. Krzysztof Bułat

Bóg zapłać za odpowiedź. Mój problem został wyjaśniony. Pozostaje mi teraz praca nad sobą... :-)

Kategoria: DUCHOWOŚĆ