PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


In vitro

Rozwiązanie

Dzień Dobry

Dlaczego kościół sprzeciwia się metodzie in-vitro ?
Co radzi kościół małżeństwom bezdzietnym ?
Jak pogodzić się z bezdzietnością ?

Szczęść Boże. Postaram się dotknąć poruszanego w pytaniach problemu, gdyż temat jest bardzo szeroki i trudno udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
Metoda in-vitro: a) sama metoda, jako działalność medyczna, stwarza wielkie zagrożenie życia - choćby wspomnieć o nadliczbowych Embrionach
b) uwłacza godności człowieka - choćby sposób pozyskiwania nasienia męskiego i komórki żeńskiej
c) proszę pomyśleć o takich relacji jak dziecko - lekarz, który powołał je do istnienia - ma nad CZŁOWIEKIEM przewagę, bo on powołał go do życia
d)życie jest Bożym darem i owocem miłości męża i żony, a w metodzie in-vitro, nowy człowiek pozostaje poza tą przestrzenią miłości
e)proszę przypomnieć sobie ostatnie doniesienia na temat in-vitro i pomyłki odnoszącej się do komórek żeńskich - jak człowiek manipuluje przy życiu, to nigdy to nie wychodzi na dobre dla niego.

Kościół nie ma złotej recepty na bezdzietność. W ostatnim czasie proponuje naprotechnologię, która nie omija, jak in-vitro problemu, ale leczy przyczyny.

Doświadczenie bezdzietności to sytuacja bardzo trudna dla małżonków. I znów tu Kościół nie ma recepty na wszystko, stara się tylko doświadczenie to wpisać w tajemnicę wiary - ale nie na zasadzie ucieczki od tematu. Kto mocno wierzy, powoli odkrywa znaczenie tego doświadczenie - jakie, to już każdy osobiście musi odpowiadać.Ono może towarzyszyć przez bardzo długi czas małżeńskiej drogi.
Pozdrawiam z Bogiem.
Ks. Paweł Bogaczyk

Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 27
Kategoria: MORALNOŚĆ
Wyświetleń: 1340

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik