PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


Duchowni a urzędy publiczne

Rozwiązanie

Czy ksiądz możne zasiadać w spółkach skarbu państwa?

Witam,
zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego duchowni powinni unikać tego, co chociaż nie jest nieprzyzwoite, jednak obce stanowi duchownemu (por. kan. 285 § 2 KPK). Zatem zasiadanie w spółkach skarbu państwa jest obce stanowi duchownemu. Tym bardziej, że kolejny paragraf kan. 285 KPK wyraźnie stwierdza, że duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi wiąże się udział w wykonywaniu władzy świeckiej. Kapłan nie powinien także zarządzać dobrami należącymi do ludzi lub instytucji świeckich, z którym to zarządem jest związany obowiązek składania rachunków (por. Kongregacja ds. Biskupów, Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów, nr 67)
Pozdrawiam
Ks. Robert Kantor


Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 25
Kategoria: PRAWO KANONICZNE
Wyświetleń: 933

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik